ماتادورها پس از 44 سال قهرمان اروپا شدند

تیم ملی فوتبال اسپانیا که در دوره‌های مقدماتی، یک هشتم و نیمه‌نهایی حریفانی چون ایتالیا و روسیه را پشت‌سر گذاشته بود، در دیداری که از ساعت 15/23 شب گذشته برگزار شد توانست با نتیجه یک بر صفر تیم ملی فوتبال آلمان را شکست دهد و فاتح رقابت‌های فوتبال جام‌ ملت‌های اروپا 2008 شود.
اسپانیا با ترکیب، کاسیاس، راموس، پویول، مارچنا، کاپدویلا، سنا، اینیستا، فابرگاس، ژاوی، سیلوا و تورس به میدان رفت و آلمان نیز با ترکیب لمان، فریدریش، متزلدر، مرته‌ساکر، لام، هیتزلسپرگر، فرینگس، پودولسکی، بالاک، شواین اشتایگر و کلوزه در این دیدار حاضر شد.
روبرتو روزتی ،داور40 ساله ایتالیایی که با یک متر و نود سانتی‌متر قد بلند قدترین داور فوتبال جهان شناخته می‌شود، قضاوت دیدار نهایی جام ملت‌های اروپا میان دو تیم آلمان و اسپانیا را برعهده داشت.
روزتی دیدار افتتاحیه‌ی جام را نیز میان دو تیم سوئیس و جمهوری چک سوت زد که با انتقادهای برخی نیز مواجه شد.
در این مسابقه ژاوی یکی از شاگردان آراگونس 70 ساله در دقیقه 33 یک پاس عمقی را برای تورس مشهور به " ال نینو" ارسال کرد، تورس به خوبی از میان دو مدافع آلمانی عبور کرده و توپ را از فراز دست های ینس لمان وارد دروازه کرد.
تورس یک بار نیز در دقیقه 23 توپ را با ضربه سر به تیرک عمودی تیم آلمان کوبید.
آلمان برای ششمین بار بود که راهی دیدار پایانی می‌شد که از 5 حضور گذشته سه قهرمانی و دو نایب قهرمانی عاید ژرمن‌ها شده بود. آلمان در سال‌های 1972، 1980 و 1996 قهرمان اروپا شده بود. این تیم در سال‌های 1976 و 1992 هم نایب قهرمان اروپا شد.
اسپانیا هم تاکنون دو بار راهی دیدار پایانی جام ملت‌های اروپا شده بود که یک پیروزی و یک شکست دستاورد این دو بازی پایانی برای ماتادورها بود.
اسپانیا در سال 1964 در مادرید دو بر یک شوروی سابق را برد و تنها عنوان قهرمانی‌اش در اروپا «پیش از این دیدار » را از آن خود کرده بود. 1984 هم دومین باری بود که اسپانیا به دیدار پایانی راه یافت که در آن دیدار فرانسوی ها با درخشش میشل پلاتینی قهرمانی را از آن خود کردند.


/ 0 نظر / 32 بازدید